Ultrasonic piezo ile burun estetigi

Burun estetiği günümüzde bütün dünyada uygulanan estetik operasyonların başında gelmektedir. Değişen dünya ve gelişen teknoloji ile birlikte kişilerin dış görünümüne daha çok önem vermesi rinoplasti operasyonunun popülaritesini arttırmaktadır. Bu popularite ile birlikte hastaların operasyon sonrası dönmede beklentileride elbetteki artmaktadır. Rinoplasti görüşmesine gelen hastaların çoğunun ilk sorduğu sorulardan birisi ameliyat sonrası dönmede şişlik olup olmayacağı ve işine ne kadar süre sonra döneceğidir.

Osteotomi rinoplasti ameliyatının basamaklarından biridir ve burnun üst 1/3’lük kısmı olan kemik çatının şekillendirilmesi işlemidir. Bu şekillendirme kemiklerin kesilmesi, kırılması veya törpülenmesi gibi değişik yöntemler ile yapılabilmektedir ki bu durum hastaların ameliyat korku nedenlerinin başında gelmektedir. Burun estetiği ameliyatı isteyen kişilerin en büyük endişesi ameliyat sonrası dönmede yüzde ve göz çevresinde oluşan şişlik ve morluklardır.

Osteotomi (kemik kesme ve kırma) hastanın ameliyat sonrasında yüzünde oluşan şişlik ve morlukların en büyük sebebidir. Şişlik ve morlukların oluşma sebebi burun kemikleri kesilirken bu bölgedeki damarlarda zedelenme olması ve doku içine bu damarlardan olan kanamalardır.

 Aslında osteotomi işlemi biz cerrahlarında en zorlandığı aşamalardan birisidir.  Çünkü burnun kıkırdak çatısı bıçak ve makas ile daha kolay yapılabilirken kemiklerin şekillendirilmesi oldukça zordur. Kemiklerin şekillendirilmesinde kullanılan keski ve çekiç gibi klasik yöntemlerde kontrolsüz kemik kırıklarının olması ve yumuşak dokuların hasarlanması muhtemeldir.

 Yeni bir teknoloji olan “ultrasonic piezo” rinoplasti ameliyatlarında kullanılarak kemiklerde çok daha kontrollü bir şekillendirme yapılabilmektedir. Ultrasonic piezonun bir diğer avantajı çevre dokulara zarar vermiyor olmasıdır. Ultrasonik piezo sayesinde ameliyat sırasında kemikler görerek ve milimetrik olarak ölçülerek çok zarif ve çok kontrollü bir şekilde kesilebiliyor. Bu yöntem ile burun kemiklerinin yüzle birleştiği bölgedeki damar yapılarına hiç zarar vermediği için bu yöntemi uyguladığımız hastalarda morarmanın minimum düzeyde olduğunu gözlemliyoruz.

Ultrasonic piezo ilk olarak beyin cerrahi ameliyatlarında, kemik kesme esnasında beyin dokusuna zarar vermemek için kullanılmıştır. Böylece burun estetiğinde kullanılan ultrasonic piezo ile çevre doku hasarı engellenerek ameliyat sonrası şişlik ve morluk minimum düzeyde olmaktadır. Ameliyat sonrasında kişi kısa bir sure içerisinde sosyal yaşamına geri dönebilmektedir.

 Uzun süredir rinoplasti ile uğraşan bir çok cerrahın en zorlandığı aşamalardan biri olan osteotomi ultrasonic piezoile çok daha kontrollü yapılabilmektedir. Buda hastanın ameliyat sonrası döneminin çok daha konforlu geçirmesi ile sonuçlanmaktadır.  Bir başka ifade ile ultrasonic piezo ile yapılan rinoplastide daha az şişlik (ödem), morluk olmakta ve daha hızlı bir iyileşme sağlanabilmektedir.