Profil fotoğrafları burun estetiğini nasıl tetikledi ?

Profil Fotoğrafları Burun Estetiğini Tetikledi

Pandemide evde geçirilen zaman ve sosyal medya kullanımındaki artış, estetik ameliyatlarda yükselişe neden oldu. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecini evde geçirmek isteyenler de pandemiyi fırsata çevirdi.

 

Pandemiyle birlikte estetik operasyonlarda gözle görülür bir artış oldu. “Bunun birkaç nedeni var; birincisi evde geçirilen zamanın artması, ikincisi insanın kendi ile baş başa kaldığı anların artması ve kişilerin aynaya daha çok bakması, üçüncüsü ise selfie ve sosyal medya kullanımı. Görüntülü konuşmalar ve kameralar karşısında geçirilen saatlerde insanlar, hiç olmadığı kadar kendi yüzleriyle baş başa kaldı. Özellikle habersizmiş gibi çekilen profil fotoğraflarıyla kişiler, yüzlerinde kusurlu olduklarını düşündükleri detaylara daha çok dikkat ettiler.” 

İyileşme sürecinde rutin kontrollerin de artık uzaktan görüntülü görüşme ile yapılabilmesi de pandemi dönemindeki operasyonların artışını etkileyen bir unsur oldu.

Değişen dünya ve gelişen teknoloji ile birlikte ciltte görülen morluğun minimum düzeye inmesi de estetik operasyonların artmasına neden oldu. Yeni bir teknoloji olan “ultrasonic piezo” ile rinoplasti ameliyatlarında kemiklerde çok daha kontrollü bir şekillendirme yapılabiliyor ve çevre dokulara zarar verilmiyor. Ultrasonik piezo ile ameliyat sırasında kemikler görülerek ve milimetrik olarak ölçülerek çok zarif ve kontrollü bir şekilde kesilebiliyor. Bu yöntem ile burun kemiklerinin yüzle birleştiği bölgedeki damar yapılarına hiç zarar vermediği için hastalarda ciltte görülen morluğun minimum düzeyde olduğunu gözlemliyoruz.

Burun Estetiğinde Dünya Başkenti İstanbul

Tüm Avrupa’yı kıyasladığımızda Türkiye ameliyat konusunda hem nitelik hem de nicelik bakımından uzak ara önde. Aynı zamanda Avrupa’daki ameliyat fiyatlarına göre Türkiye’nin yaklaşık yüzde 45 daha uygun olduğunu düşünürsek yurt dışındaki hastaların neden İstanbul'u tercih ettiğini anlamak hiç de zor değil. İstanbul’u tercih etmelerinin temel nedenlerinden biri ameliyat bütçesinin, konaklama ve yeme-içme masrafları dahil edildiğinde bile Avrupa’dan çok daha düşük olması. İstanbul turistik açıdan oldukça güzel bir şehir, ameliyatın üçüncü gününde hasta için durumun tatile dönüşmesi de tercih edilirliği olumlu etkiliyor.