KONKA HİPERTROFİSİ (BURUN ETİ)

Konka hipertrofisi nedir ? Burun eti ne anlama gelir ?

Halk arasında burun eti olarak bilinen, konka her iki burun boşluğunda normalde yer alan mukozal yapılardır. Her iki burun boşluğunda üç adet (alt, orta ve üst ) konka bulunur. Alt konka zaman zaman büyüyerek (hipertrofiye olarak) burun boşluğunu kapatır ve nefes almanızda zorluğa neden olabilir. Bu durum konka hipertrofisi yani burun eti büyümesi olarak adlandırılır.

Burun içerisinde lazer kullanılabilir mi ?

Lazer aslında dokuları yakarak (ısıtarak ) kesmeye yarayan kansız bir bıçak türüdür ve burun içerisinde kullanılmaz. Ancak çok düşük dalga boyuna sahip lazerler burun eti (konka) küçültülmesi için kullanılabilir. Ancak çok tercih edilmezler.

Radyofrekans ile burun etlerinin küçültülmesi ne demektir ?

Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) durumunda lokal anestezi altında (sadece burnunuzu uyuşturarak) konkaların içerisine radyo dalgarı verilerek ısıtılır ve burun etleri küçültülür.

Burun etleri (konkalar) radyofrekans ile küçültülürse tekrarlamak gerekirmi ?

Konka hipertrofisi sonrasında uygulanan radyofrekans işlemi sonrasında burun etleriniz tekrar şişebilir. Böyle bir durumda radyofrekans işlemini tekrarlamak gerekir.

Gerekirse ne kadar zaman sonra radyofrekans tekrarlamak gerekir ?

Gerekli görüldüğünde zaman gözetmeksizin işlem tekrarlanabilir.

Radyofrekans uygulaması sonrası burnuma tampon uygulanacak mı ?

İşlem sonrasında herhangi bir tampon uygulamasına gerek kalmaz.

Konka hipertrofisi tedavisinde kullanılan tedaviler nelerdir ? (RFTA, Submukozal rezeksiyon, konka lateralizasyonu) 

Konka hipertrofisinde tedavi olarak en sık kullanılan yöntem radyofrekans ile konkanın küçültülmesidir. Bu işlem düşük dalga boyunda lazer ile de yapılabilir.

Bir diğer seçenek konkanın içini dolduran dokuların çıkarılmasıdır. (submukozal rezeksiyon)

Eskiden daha fazla tercih edilen konka rezeksiyonu, burun etinin kesilip çıkarılması işlemi günümüzde çok tercih edilmemektedir.