GENİZ ETİ (ADENOİD)

Geniz eti nedir?Burun arka kısmında (nazofarenks boşluğunda), diğer bir deyişle geniz bölgesinde yer alan lenfoid dokudur.

Geniz eti ne tür bir rahatsızlığa neden olur ?

Aslında geniz eti normal boyutlarda olduğu taktirde her hangi bir şikayete neden olmaz. Çünkü her yenidoğan bireyde geniz eti mevcuttur. Ancak burun arkasındaki geniz boşluğunda (nazofarenks) yer aldığı için ileri derecede büyüdüğünde burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma ve horlama şikayetlerine neden olabilir. Eğer çocuğunuzda burun tıkanıklığı ağız açık uyuma ve horlama şikayetleri sadece hasta (üst solunum yolu enfeksiyonu gibi) olduğunda değil de normal zamanlarda da mevcut ise mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene ettirin.

Geniz eti her yaşta olur mu?

Geniz eti; doğan her bireyde mevcuttur. 4-6 yaşına kadar büyümeye devam eder. Hatta 6 yaşında maksimum boyuta ulaşır, 6 yaşından sonra küçülmeye başlar ve 12 yaşında tamamen kaybolur. Geniz etinin normal gidişatı bu şekildedir.

Erişkin insanlarda geniz eti çok nadir rastlanan bir durumdur. Ancak nazal septum deviasyonu (burun orta bölmesi eğriliği), geniz eti olarak adlandırılabilmektedir. Ancak bu yanlış bir kullanım şeklidir.

Geniz etinin ameliyat dışı tedavisi mümkün mü?

Bir takım ilaçlar ile geniz eti tamamen ortadan kaldırılamasa da küçültebilir ve dolayısıyla nefes almada rahatlama sağlanabilir.

Geniz eti hangi durumlarda ameliyat edilmelidir?

Burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma, horlama ve hatta uykuda nefes düzensizliklerine neden oluyorsa ve ilaç tedavisinden de fayda görmemiş ise ameliyat edilmelidir.

Geniz eti ameliyatının riskleri var mıdır? Varsa nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi bu operasyonun da riskleri vardır ancak oldukça nadir görülen risklerdir. Riskler arasında en önemlisi kanama olarak söylenebilir.

Geniz eti ameliyatından sonra tekrar büyüme olur mu?

Evet bazen geniz eti ameliyatından sonra tekrar büyüme OLABİLİR

Geniz eti ve bademciğin bir arada alınması vücuda ağır gelir mi?

HAYIR ve hatta genellikle iki operasyon birarada yapılır.

Geniz eti ameliyatı hangi yaşta yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz tıkayıcı şikayetlere (burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma ve horlama gibi) neden oluyorsa hemen her yaşta yapılabilir.

Geniz eti ameliyatı sonra nelere dikkat edilmelidir?

En çok dikkat edilmesi gereken durum ameliyattan sonra ağız ve burundan kan gelip gelmediğidir. Kan gelmesi durumunda mutlaka operasyonu gerçekleştiren hekim ile iletişime geçilmelidir.

Geniz eti ameliyatı her mevsim yapılabilir mi?

EVET her mevsim yapılabilir. Operasyonun yaz veya kış aylarında yapılmasında herhangi bir fark yoktur.    

Geniz Eti ameliyatı nasıl yapılır.

Geniz eti ameliyatı genellikle ağız içerisinden yapılır. Nadiren de olsa erişkin insanlarda geniz etine rastlanması durumunda; burun içerisinden girilen kamera yardımı ve özel aletler yardımı ile geniz eti çıkarılabilir.

Gelişen teknoloji ile birlikte yeni dönemde yine ağız içerisinden, açılı kameralar ile görerek geniz eti tamamen çıkarılabilir ve daha kontrollü ve konforlu bir yöntemdir. Eski yöntemler ile geniz eti; görmeden kazıma şeklinde çıkarılırken, artık açılı kameralar yardımı ile görerek çıkarılabilir.