ESTETİK BURUN AMELİYATI (RİNOPLASTİ)

Estetik burun ameliyatını estetik cerrah mı yoksa KBB uzmanı mı yapmalıdır?

Bu soru sanırım en sık karşılaştığımız sorulardan. Ameliyatı kimin yatığı ile değil, işini nasıl yatığı ile ilgilenin. Burun estetiğini çok iyi yapan Kulak burun boğaz uzmanları da plastik cerrahlar da var. Bu nedenle ameliyat kararı verirken bu soru ile çok ilgilenmeyin.

Estetik burun ameliyatı ne kadar sürer?

Bu süre çok değişken. Cerrahtan cerraha değişebilir. Ama illa da bir süre vermek gerekirse ortalama 2-5 saat kadar sürebilir.

Ameliyat sonrası hastanede yatış süresi ne kadardır?

Ameliyattan sonra genellikle hastahanede bir gece yatış önerilen bir durumdur. Ameliyat sonrası nekahat dönemi, ağrının kontrolü açısından uygun olan bir gece hastahanede kalmaktır.

Alçı ve tamponlar ne zaman alınır?

Bir hafta sonra burun içerisindeki silikon tamon ve burun sırtındaki lastik alçı çıkarılır.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyattan sonra iki ay boyunca;1. Ağır egzersiz yapmayın, 2. Gözlük kullanmayın, 3. Güneşlenmeyin, 4.Hamam, sauna ve solaryum gibi çok fazla sıcak yerlerden uzak durmaya çalışın. 5. Burnunuzu darbelerden koruyun.

Ameliyat hangi yöntemlerle yapılır?

Ameliyat kaalı veya açık teknikle uygulanabilir. Her iki tekniğin de birbirine üstün olduğu yanlar vardır. Bu nedenle kararı sizi ameliyat edecek olan cerraha bırakın. Kendi pratiğimde ben daha çok açık tekniği kullanıyorum.

Tekrar ameliyat olmak gerekir mi?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatın da bir takım riskleri var. Bu risklerden en sık karşılaşılanı yapılan burnu beğenmeme durumudur. Böyle bir durumda ikinci bir ameliyat riski vardır. Revizyon yani ikinci ameliyat basit bir müdahale olabileceği gibi daha kasamlı bir girişimde gerektirebilir. Ancak revizyon ihtimali; hergeçen gün daha da azalmaktadır.

Ameliyattan sonra burun ucunda düşme olur mu?

Burun ucu çok düşük, kalın derili hastalarda veya iri buruna sahip olan hastalarda böyle bir ihtimal vardır.

Estetik ve sinüzit ameliyatı birlikte yapılabilir mi?

Evet estetik ameliyat sinüzit ameliyatı ile birlikte yapılabilir.

Rinoplasti ameliyatı ile eş zamanlı burun tıkanıklığı şikayetimde giderilir mi?

Evet bu ameliyat ile burun orta bölmesindeki kıkırdak veya kemik eğrilikleri düzeltilebilir. Nazal valve alanı dediğimiz, burnunuzda nefes almak için en önemli olan bölgenin problemleri de giderilebilir.

Güneşlenme, solaryum, spor, uçakla seyahat, gözlük kullanmak ne zaman serbest ?

Yaklaşık 2 ay sonra bunların hesi yapılabilir.  

Estetik burun ameliyatından sonra göz etrafındaki şişlikler ve morluklar ne zaman düzelir?

Ameliyattan sonra ilk 2 gün şişliğiniz olur. Ancak morarma genellikle çok olmaz. Morarma olmamasının nedeni kullanılan ultrasonic piezodur. Çünkü utrasonic piezo ile yumuşak doku hasarı olmayacağı için morarma sık karşılaşılan bir durum değildir. (detaylı bilgi için bakınız; “ultrasonic piezo ile burun estetiği”)

Ameliyatsız burun estetiği yapılabilir mi?

Çok çok kısıtlı haller dışında bu mümkün değildir. Dolgu malzemesi ile çok kısıtlı problemler giderilebilir.

Rinoplasti (burun düzeltme) ameliyatı genel anestezi mi yoksa lokal anestezi mi altında yapılır ?

Çok nadir durumlar dışında genel anestezi altında yapılmalıdır. Bu hem hastanın hem de cerrahın konforu açısından önemlidir.