BURUN TIKANIKLIĞI / KEMİK EĞRİLİĞİ

Burun tıkanıklığı nedenleri nelerdir?

  • Burun tıkanıklığı nedenleri aslıda çok çeşitlidir. Bunların içerisinde günlük hayatta en sık karşılaşılanları;
  • Nazal septum deviasyonu (burun içerisindeki sağ ve sol burun deliğini birbirinden ayıran duvarın eğri olması)
  • Alt konka hipertrofisi (Her iki burun boşluğunda yer alan burun eti olarak bilinen yapıların normalden daha büyük olmasıdır)
  • Allerjik rinit (saman nezlesi)
  • Nazal polip (burun boşluklarında normalde yer almaması gereken etlerdir)

Nazal septum deviasyonu nedir?

Nazal septum sağ ve sol burun deliğinine ortadan ikiye ayıran duvarın ismidir.

Nazal septum deviasyonu burun içerisindeki, sağ ve sol burun deliğini birbirinden ayıran, ön kısmı kıkırdak arka kısmı kemik olan duvarın (septumun) eğri olmasıdır. Kısaca burun bölmesi eğriliğidir.

Nazal septum deviasyonu burunda kıkırdak ya da kemik olması anlamına mı gelir?

Hayır fazlalık kemik yada kıkırdak dokusu yoktur. Varolan kıkırdak yada kemik yapının şekil bozukluğudur. Yani düz olması gereken septumun eğri olması anlamına gelir.

Burun eti nedir? Ne tür şikayetlere neden olur?

Aslında burun eti denilince ilk akla gelen şey; her insanın burun boşluğunda yer alan konkaların normalden büyük olmasıdır. Burun eti denildiğinde akla gelen diğer şey; normalde burun boşluğunda yer almayan etler yani poliplerdir.  İkisi arasındaki fark; konkaların alınması gerekmez iken poliplerin alınması gerekldir.

Konkalar büyük olduğunda burun tıkanıklığına neden olabilir. Böyle durumlarda konkalar bir takım yöntemler ile küçültülebilir, çok çok nadir durumlarda kısmi olarak çıkarılabilir.

Polipler ise normal burun anatomisinde yer almayan yapılardır. Bu nedenle ilaç tedavisi ile yok edilemeyen poliplerin ameliyat ile alınması gereklidir.

Hangi durumlarda nazal septum deviasyonu ameliyatı yapılır?

Burun tıkanıklığı, horlama, ağız açık uyuma, ağız akması, sabahları ağız kuruluğu ile uyanma gibi şikayeltler varsa ve buna neden olan durum nazal septum deviasyonu ise ameliyat edilmelidir.

Nazal septum deviasyonu tedavi edilmezse ne tür sorunlar ile karşılaşılır?

Nazal septum deviasyonu; her şeyden önce burun tıkanıklığına neden olur ki bu da yaşam konforunu oldukça rahatsız eden bir durumdur. Şikayetin devam etmesi halinde; uykuda ağız açık uyuma, ağız kuruluğu, sabahları oluşan gün içerisinde kaybolan boğaz ağrısı, horlama, uykuda nefes düzensizliklerine (apne yada hipopne) neden olabilir.

Burun tıkanıklığı nedeniyle yapılan ameliyat sonrası tekrar ameliyat gerekebilir mi?

Eğer ki baştan ameliyat endikasyonu (gerekliliği) ve tekniği doğru şekilde planlanır ise genellikle ikinci bir operasyona gerek kalmaz. Yani tek bir operasyon ile çözümü mümkündür.

Nazal septum deviasyon ameliyatının riskleri var mıdır? Varsa nelerdir

  • Her ameliyatın olduğu gibi bu ameliyatında riskleri arasında birinci sırada kanama yer alır. 
  • Septal hematom (burun içerisindeki mukozaların arasında kan birikmesi)
  • Burun orta duvarında (septumda) perforasyon yani delik oluşması (nadir)
  • Burunda şekil bozuklukları (çok çok çok nadir)

Nazal septum deviasyon ameliyatında ne tür tamponlar kullanılır?

1. Çok eskiden burun tampon olarak gazlı bez kullanılırdı. Ancak günümüzde artık terkedilmiştir.

2. Merocell denilen özel sünger tamponlar

3. Silikon tamponlar

Burun tamponu çekilirken çok ağrı yapar mı?

Korkulanın aksine tamponlar çıkarılırken ciddi bir ağrı olmaz. Çok eskiden ameliyat sonrasında bez tamponlar kullanıldığı için ciddi ağrı hissediliyordu. Ancak günümüzde gazlı bez tamponların kullanımı terk edilmiştir. Daha konforlu tamponlar kullanılarak  ağrı tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Deviasyon ameliyatından sonra burun dışında bir değişiklik olur mu?

Eğer doğru teknik uygulanırsa ve kurallara uyulursa, burnun dışında şekil değişikliği olmaz.

Deviasyon ameliyatı hangi yaşlarda yapılmalıdır?

Genellikle 18 yaşından sonra yapılıyor olsada kimi otorler tarafından alt yaş sınırı 16 yaşına kadar çekilmiştir.

Çok deneyimli ellerde ve zorunlu hallerde pediatrik yaşlarda da (16 yaşından küçük) bu operasyon nadir de olsa uygulanabilir.

Alerjik riniti olan hastalar deviasyon ameliyatından fayda görür mü?

Kesinlikle fayda görür. Eğer allerjik riniti olan hastaların beraberinde nazal septum deviasyonu var ise mutlaka operasyon ile düzeltilmelidir. Operasyon sonrası kişinin ilaç kullanım gereksinimi azalabilir ancak allerjik riniti düzelmez.

Burun tıkanıklığı sağda ya da solda ise her iki taraftan da ameliyat olmak gerekir mi?

Nazal septum burun ortasındaki bölme olduğu için tarafın önemi yoktur. Yani nazal septuma sağdan veya soldan yapılan ameliyat ile aynı sonuç elde edilir.

Burun spreyi bağımlılığı neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Aslında burun spreyi bağımlılığı diye birşey yoktur. Durum aslında şu şekildedir. OKSİMETAZOLİN içeriği olan burun spreyleri kullanıldığında çok kısa bir sürede burun mukozasındaki konjesyona (şişlik) bağlı oluşan burun tıkanıklığını açarlar. Ancak bu tarz spreyler uzun süre(5 günden daha fazla) kullanılmaya devam edilirse ilaca olan gereksinim artar. Bu duruma RİNİTİS MEDİKAMENTOZA denilir. Yani ilaç kullanmadığı dönemde çok sık burun tıkanıklığı yaşamaya başlar. Önceleri günde bir kez burun spreyi kullanmak yeterli iken bu durumda günde 2-3 kez burun spreyi kullanma ihtiyacı doğabilir. Tedavi için mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurun.

Septum deviasyonu ameliyatından sonra gözler etrafında şişlik ve morluk olur mu?

Nazal septum deviasyon ameliyatından (septoplasti) sonra yüz ve göz etrafında şişlik veya morluk oluşmaz. Burun dış görünümünde olumlu veya olumsuz herhangi bir değişiklik olmaz.

Ameliyattan ne kadar zaman sonra işime dönebilirim ?

Septoplasti ameliyatından sonra sadece bir gün hastanede kalırsınız. Burnunuza yerleştirilen silikon tampon sayesinde nefes almaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle ertesi gün işinize ve günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.