Yüz estetik uygulamaları

BOTOX VE DOLGU

Yüz estetik uygulamaları denilince akla ilk gelen şey botox ve dolgu. Botox ve dolgu çoğu zaman birbirine karıştırılıyor. Sanki birbirinin yerine  kullanılıyormuş gibi algılanıyor. Yani kısacası hangisinin ne işe yaradığını birçok insan yanlış biliyor.

Nasıl mı ? Birkaç örnek verelim mesela…

“Dudaklara botox yapılarak şirildiğini düşünenler”

“Botox’un bütün yüze yapıldığını ve bütün yüzün gerildiğini zannedenler”

“Botoxun yüz germe amçlı kullanılabileceğini düşünenler”

“Dolgunun sadece dudaklara yapıldığını zannedenler”

“Dolgunun kısa sürede eriyip kaybolan birşey olduğunu düşünenler”

Bunların hepsi tek başına yanlış. Peki doğrusu ne ? Kısaca anlatmaya çalışalım.

Botilinum toxin yani kısa adı ile bilinen botoks aslında kasları felç eden bir ilaç. Kasları felç eden denince yanlış anlaşılmasın. Uygulandığı bölgedeki küçük kasların hareketini engelliyor. O kas kasılmayınca kasın yüzeyini örten deri kırışmıyor.

Yani üzerinizde ütülü bir gömlek var. Gün içerisinde kolunuzu dirsek bölgesinden defalarca kırdığınız için bir süre sonra gömleğinizin dirsek bölümünde kırışıklıklar oluşuyor. Mantık şu; kolunuzu bükmezseniz, gömlek buruşmaz.  Kolunuz; hareketini kısıtladığımız kaslarınız. Gömlek ise kasın üzerini örten cildiniz.

Bunun yüzünüzdeki karşılığı nasıl ? Bir örnekle anlatalım; kaşlarınızı çattığınız zaman her iki kaşınızın ortasında; dikine bir veya iki çizgi oluşur. Yıllar geçtikçe bu çizgiler kalıcı hal alır ve deri kırışıklıkları daha yaşlı görünmenize neden olur. Botox ile kaşlarınızın ortasındaki kasların hareketi engellenirse deri üzerinde çizgilenmeler oluşmaz. Deri yaşlanması bir süreliğine durdurulmuş olur. Yaklaşık 5 ay boyunca da bu etki devam eder. Yani geri dönüşümlüdür. Devamlılık istenir ise 5-6 aylık aralıklar ile botox uygulaması yapılması gerekir.  Eğer derideki çizgilenmeler çok derin ise botox uygulandıktan sonra dolgu ile tamamlayıcı tedavi yapılabilir.

Peki botox uygulamasını tekrar etmezsek yada bir süre yaptırdıktan sonra bırakırsak kırışıklıklarımız artar mı ? Hayır kesinlikle artmaz, deri yaşlanmaya kaldığı yerden devam eder.

Dolgu ise yaşlanma ile birlikte azalan cilt altı yağ dokusunun yerine konulması işlemidir. Dolgu için bizzat kendinizden alınan yağ dokusu yüzünüzde eksik olan bölgeye enjekte edilebileceği gibi doku ile uyumlu sentetik malzemer de kullanılabilir. Kullanılan dolgu malzemesi ve uygulandığı yere göre kalıcılığı değişiklik gösterebilir. Yani aynı dolgunun, farklı bölgelerde farklı sürelerde kalıcılığı vardır.

 

PRP

Plateled riched plasma; yani trombositten zengin plazma. Trombosit, platelet, beyaz kan hücresi, akyuvar hepsi aynı hücrenin farklı dillerde farklı isimleri.

Peki ne işe yarar bu trombositten zengin plazma ve nerden, nasıl temin edilir?

PRP; kişinin kendinden alınan kanındaki trombositlerin (platelet-akyuvar) diğer hücrelerden ayrıştırılması sonucu elde edilir. Bu ayrıştırma alınan kanın santrifüj edilmesi sonucunda elde edilir.  Ayrıştırma sonucunda trombositlerin yanı sıra, büyüme faktörü, iyileşmeyi ve yenilenmeyi hızlandırıcı bir takım faktörlerde elde edilir. Yani elde edilen yeni çözelti içerisinde beyaz kan hücreleri, büyüme faktörü,  yenilenmeyi tetikleyen bir takım faktörleri barındırır. Bu nedenle PRP birçok alanda kullanılabilir. İçerisinde barındırdığı, yenilenmeyi ve kollajen üretimini tetikleyen faktörler sayesinde, uygulandığı bölgede olumlu sonuçlanır.

PRP nerelerde kullanılır ?

Ciltteki hasar ve kırışıklıklarda, elastikiyet kaybı, eklem dejenerasyonu gibi pek çok alanda PRP kullanılabilir. PRP’nin onarıcı gücünden sadece yüzde değil, boyun, dekolte, saçlı deri bölgesinde de yoğun olarak yararlanılır. Özellikle dudak çevresi gibi bölgelerdeki yeni oluşmuş ince kırışıklıklarda PRP ilk akla gelen çözümdür. Sigara içenlerdeki cildin erken yaşlanmasını engelleyici olarak kullanılabilir.

PRP uygulamasının herhangi bir zararı var mı ?

PRP kişinin kendi kanından elde edilen bir çözelti olduğu için herhangibir allerji veya yan etkisi yoktur. Bu nedenle güvenle kullanılabilir.

Ne sıklıkta PRP uygulaması yaptırabilirim veya yaptırmalıyım ?

Her ne kadar bununla ilgili net bir zaman aralığı olmasada tek uygulama ile fayda sağlanamaz. Bu nedenle iki haftalık aralıklarla toplam dört seans uygulanmalıdır. Etkinin devamlılığını sağlayabilmek için yılda iki kez PRP uygulaması tekrarlanmalıdır.