Horlama

Horlama, genellikle uyku boyunca solunum yolu boşluğunun, yutak bölgesindeki yumuşak dokuların gevşemesi nedeniyle meydana gelen hava yolu daralması sonucunda oluşur. Dar bir pasajdan hızla geçen hava; üst solunum yolunun desteksiz dokularını (yumuşak damak, küçük dil gibi) titreterek gürültülü sesler ortaya çıkarır. İşte çıkarılan bu gürültülü sesler nedeniyle de horlama bir hastalıktan ziyade sosyal bir sorun olarak algılanır.

Horlama, uyuyan şahıs için bir problem teşkil etmeyip, evli çiftlerde ve topluca yatılan yerlerde diğer şahısları rahatsızetmesi bakımından önemli önemli olan bir sosyal problemmiş gibi karşımıza çıkabilmesine rağmen, uykudaki nefes durmaları (apne) açısından kişinin sağlığının ciddi olumsuz etkiler. Bu nedenle horlamayı basit bir sosyal problemmiş gibi görmeyip altta yatan nedene yönelik çaba gösterilmelidir.  

Peki etrafımdakiler benim horladığımı söylüyorlar ancak ben uykuda nefesimin durup durmadığını nerden anlayabilirim ? Evet siz horlamanızın farkında olmadığınız gibi uykudaki apneler (nefes durmaları) de partneriniz veya arkadaşlarınız tarafından farkedilebilir. Peki ben yalnız yaşıyorum uykuda apnelerimin olup olmadığını nasıl anlayabilirim ? Net olarak uykuda apnelerinizin olup olmadığını anlamanın en kesin yolu POLİSOMNOGRAFİ (PSG) (uyku testi)'dir. Ancak bir takım bulgular apnelerden şüphelenmemize yardımcı olabilir.

 

  • Sabahları yorgun uyanıyorsanız,
  • Ne kadar uyuyursanız uyusanızda uykusuz kalıyorsanız,
  • sabahları baş ağrısı ile uyanıyorsanız,
  • Uyandığınızda gergin ve sinirli oluyorsanız,
  • Gece sık sık tuvalete kalkıyorsanız,
  • Gündüz uyuklamalarınız oluyorsa  

uykuda apne ataklarınız olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu POLİSOMNOGRAFİ (PSG) denilen uyku testidir.

Peki uyku testi yapıldıktan sonra nasıl bir sonuç alınacak ? Aslında polisomnografi bir test ve kesinlikle tedavi edici bir tarafı yok. Ancak tedavinin yönlendirilmesinde çok önemli bir klavuz. PSG kabaca uykunuzdaki nefes durmalarının olup olmadığını, oluyorsa sayısını, nefesinizin durduğu esnada; kandaki oksijen basıncınızı, kalp grafinizi, beyninizin ve kaslarınızın elektriksel aktivitesini bir bütün olarak ölçer ve kaydeder. Bütün bu değerler bir arada değerlendirilerek bir sonuca varılır ki uyku apnenizin derecesi tespit edilmiş olur. Bu tespit sonrasında ise size ne tür bir tedavi uygulanacağına karar verilir.