Burun estetiği ve sağlığı

Burun estetiği her ne kadar önceleri sadece ünlülerin yaptırdığı bir operasyon olarak algılanmış olsa da günümüzde herkesin ulaşabildiği sık yapılan ameliyatların başında gelmektedir.

Burun estetiği; burnun sadece boyutlarını küçültmek ya da büyütmek amacıyla değil, burnun uç kısmını yeniden şekillendirmek, burun üst kısmında bulunan kemeri uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki ilişkiyi düzenlemek, burun ile alın arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla da yapılmaktadır.

Estetik burun ameliyatında birinci amaç; sizin yüzünüze gidecek estetik burun yapmak, burun tıknaıklığını gidermek, burun tıkanıklığı yok ise tıkanıklığa neden olmamaktır. Günümüzde cerrahlar eskiden olduğu gibi doğallıktan uzak, aşırı kalkık, standart tek tip burunlar yapmaktan ziyade daha doğal kişinin yüzüne uygun burun yapmayı hedeflemektedirler.  Yani hedef sizin yüzünüze en uygun fonksiyonel bir burun yapmaktır. 

Burun estetiği her zaman kozmetik düzeltme amacıyla uygulanmaz. Bazen burun tıkanıklığının düzeltilebilmesi için de tercih edilen bir ameliyattır. Yüksek deviasyon veya dorsal deviasyon diye tanımlanan burun sırtı eğriliklerinin düzeltilebilmesi amacıyla rinoplasti operasyonu uygulanmaktadır.  

Rinoplasti operasyonu esnasında;  burun içerisindeki diğer problemlerde eş zamanlı olarak giderilebilir.(Örneğin konka hipertrofisi; burun etlerinin normalden büyük olması, konka bülloza; burun eti kemiğinin içerisinde hava olması, nazal polip;burun içerisinde normalde yer almayan dokular )  

Yani kısaca özetleyecek olursak burun estetiği ameliyatı burnun hem fonksiyonel hemde estetik olarak düzeltilmesini amaçlar.

Ameliyatımı kime yaptırmalıyım?

Bu ameliyatı kulak, burun, boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalı ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki burun estetiği günümüzde Türkiye’de ve tüm dünyada, hem kulak burun boğaz uzmanları hem de plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde de bu ameliyatı çok iyi yapan kulak burun boğaz uzmanları olduğu gibi plastik cerrahlar da mevcuttur. Ancak operasyonu gerçekleştirecek hekimin kulak burun boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı olduğundan daha önemlisi, onun burun estetiği konusunda tecrübeli olup olmadığı, güzellik anlayışı ve el becerisidir.

Belki benimde kulak burun boğaz uzmanı oluşumdandır bilemem ancak, Şahsi düşüncem her ne kadar plastik cerrahları kızdıracak olsa da “burun” başlığı altında eğitim alınan tek uzmanlık dalıdır aslında kulak burun boğaz.

Burun ameliyatınızı değerlendirirken onu sadece estetik bir organ olarak görmenin yanında solunum fonksiyonu açısından da önemli bir yere sahip olduğunu unutmamalısınız.  

Rinoplasti de amaç ne olmalıdır ?

Estetik burun ameliyatında birinci amaç; sizin yüzünüze gidecek estetik burun yapmak, burun tıknaıklığını gidermek, burun tıkanıklığı yok ise tıkanıklığa neden olmamaktır. Günümüzde cerrahlar eskiden olduğu gibi doğallıktan uzak, aşırı kalkık, standart tek tip burunlar yapmaktan ziyade daha doğal kişinin yüzüne uygun burun yapmayı hedeflemektedirler.  Yani hedef sizin yüzünüze en uygun fonksiyonel bir burun yapmaktır. 

Ameliyat ve sonrası 

Burun estetik ameliyatları dünyada en çok yapılan estetik amaçlı ameliyatların başında gelir. Ameliyatın ortalama süresi 2-3 saat kadardır. Ancak özel durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Ameliyatlarda açık teknik yani burun ucu üzerine yapılan bir kesi ile uygulanan yaklaşım tercih edilmektedir. 

Ameliyat sonrası morluk ve şişlik ciltten cilde farklılık gösterse de eskiden uygulanan cerrahi tekniklere göre çok daha az oranda görülmektedir. Göz etrafınızda ve yüzünüzde morluklar ve şişlikler oluşsa bile bunlar 2-3 gün içerisinde normale dönecektir. Burun içinde bir gün kalacak tampon ve burun dışını saran minik bir alçı ile uyanacaksınız. Burun içerisinde kullandığımız tampon; eskiden olduğu gibi uzun  uzun gazlı bezlerden değil özel bir kılıf içerisinde burnunuza yerleştirilen iki parça süngerden oluşmaktadır.  

Ameliyat sonrası genellikle korkulduğu gibi ağrılı geçmemektedir. Basit ağrı kesicilerle bu dönem oldukça rahat geçecektir hatta ağrı hiç olmayacaktır.   Ameliyattan sonraki sabah burun içerisine yerleştirilmiş olan süngerler çıkarılacak ve rahat nefes almaya başlayacaksınız ve hastaneden taburcu edileceksiniz.  

Taburcu olduğunuz dönemde aşırı sıcak olmayan bir mekanda istirahat etmeniz her zaman önerilen ve sizin lehinize olan bir durumdur. Ancak işiniz çok ağır değil ise masa başında ve serin bir yerde çalışıyorsanız, ameliyattan sonra erken dönemde işinize dönmenizde bir sakınca yok. Aslında burda amaç yüzünüzün terlemesini engelleyerek burnunuzun üzerine yerleştirilmiş olan alçınızın sabit kalmasını sağlamaktır. 

Burun sırtınızda yaklaşık bir hafta kadar kalacak olan alçı birinci haftanın sonunda çıkarılacak, burun ucundaki dikişleriniz 10. günde alınacak ve daha sonra burun sırtında yaklaşık 5 gün kalacak olan bantlar yapıştırılacak. Bu 5 günün sonunda da bu bantlardan da kurtulacaksınız. Bantlar tamamen çıkarıldıktan sonra burnunuz ödemli (şiş) olacağı için size normalden daha iri gelebilir. Bu durumda ödemin geçmesi burun şeklinizin oturması için yaklaşık 2 ay gibi bir zamana ihtiyacınız olacak. 2 ay boyunca her gün burundaki şişliğinizin biraz daha indiğini farkedeceksiniz.     

Ameliyattan sonra çevrenizdeki bir çok insan olumlu yada olumsuz yorumlar yapacaktır. Bu dönemde sizlere önerim; moralinizi bozmadan sizinde hoşunuza gitmeyen yönleri doktorunuzla paylaşmanız ve doktorunuzla birlikte takip etmeniz yönünde olacaktır.   

Ameliyat sonrası dikkat edilecek hususlar 

Burun üzerindeki alçı 7-10 gün arasında kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Terleme ile bu alçının gevşeyeceğini düşünerek aşın sıcak yerlerde bulunmamanız gerekmektedir. Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Fırçanızın yumuşak olması önemlidir. 

Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durun, düzenli spor yapıyorsanız bir süre ara verin. 

Ameliyat sonrası 20 gün boyunca boğazlı kazak ve benzeri dar boyunlu kıyafetler giymeyin, zira bu giysiler giyilip çıkarılırken burnuzun zarar görebilir. 

Ameliyat sonrası 2 ay boyunca sırt üstü yatmaya özen gösterin, 

2 ay süreyle burnunuza sert dokunuşlar yapmayın

2 ay boyunca güneşlenmeyin çünkü güneş burnunuzdaki ödemi arttırabilir.    

6 ay süreyle gözlük takmayın,